Zadłużenie emerytów w Polsce – jak zmienia się obciążenie seniorów spłatami?

Spis treści:
Primary Item (H2)

Zgodnie z wynikami opublikowanego przez Krajowy Rejestr Długów raportu, zadłużenie emerytów znacząco spadło. Obecnie seniorzy mają do spłacenia w sumie 5,9 mld zł, a jeszcze w styczniu tego roku dług opiewał na 6,4 mld zł. Jakie mogą być przyczyny takich zmian?

W poniższym artykule omawiamy informację prasową na temat wysokości zadłużenia emerytów opublikowaną przez Krajowy Rejestr Długów. Podajemy liczbę seniorów obciążonych spłatami i wysokość ich średniego zadłużenia, także przybliżamy, jak struktura długów kształtuje się w przypadku kobiet i mężczyzn oraz analizujemy czynniki, które mogły mieć wpływ na zmianę struktury zadłużenia.

Ilu seniorów spłaca długi – i o jakiej wysokości zadłużenia mowa?

Od stycznia do października bieżącego roku łączne zadłużenie emerytów w Polsce spadło o 0,5 mld zł: z 6,4 mld zł do 5,9 mld zł – miało to miejsce w stosunkowo krótkim czasie, dlatego taką zmianę można uznać za pozytywny objaw. Warto podkreślić, że zadłużenie emerytów maleje już od dłuższego czasu – pod koniec 2018 roku seniorzy mieli do spłacenia 7,05 mld, co w porównaniu do ostatnich danych również świadczy o pozytywnym trendzie.

W ciągu ostatnich 9 miesięcy zmniejszyła się także liczba dłużników – w styczniu obciążonych spłatami były 354,8 tys. seniorów, a obecnie ich liczba zmalała do 331,5 tys., czyli o 23,3 tys. zadłużonych. Wzrosła natomiast wysokość średniego zadłużenia osób w wieku poprodukcyjnym – z 17 954 zł do 17 992 zł, czyli o dokładnie 38 zł.

Zgodnie z innym raportem KRD, emeryci stanowią grupę około 20% wszystkich pożyczkobiorców – do tego grona wliczono osoby, które są zadłużone w bankach, firmach pożyczkowych, SKOK-ach oraz innych instytucjach – również u rodziny i znajomych. Więcej informacji na temat statystycznych pożyczkobiorców znajdziesz w tekście Profil klienta firm pożyczkowych.

Struktura zadłużeń emerytów pod względem płci

W bazie Krajowego Rejestru Długów wśród emerytów prym wiodą kobiety. Zadłużonych jest 191 917 pań, wobec 139 575 panów, zatem różnica jest dość znacząca. Ponadto kobiety średnio obciążone są wyższymi długami – to 18 901 zł; w przypadku mężczyzn ta kwota to 17 331 zł.

Podział zadłużeń seniorów

KRD pokusiło się także o podział zadłużeń emerytowanych Polaków na województwa. Poznaliśmy 3 najbardziej obciążone spłatami regiony:

1. województwo śląskie – 996 mln

2. województwo mazowieckie – 823 mln

3. województwo dolnośląskie – 574 mln

Pozostałe 13 województw musi zatem spłacić nieco ponad 3,5 mld zł, co świadczy o sporych różnicach pomiędzy regionami. Średnia wysokość zadłużenia emerytów w województwach nieuwzględnionych w raporcie to blisko 270 mln zł na każdy region – czyli o wiele mniej niż w województwach, które zajęły miejsca na podium.

Ile wynosi najwyższe zadłużenie seniora w Polsce? Rekordzistą jest 74-latek z województwa łódzkiego – w ramach rozliczeń z bankiem oraz firmą ubezpieczeniową ma do spłacenia 9,1 mln zł.

W kwestii wierzycieli, najwyższe zobowiązania emeryci mają wobec firm windykacyjnych oraz funduszy sekurytyzacyjnych – to 4 mld zł. Banki, firmy pożyczkowe oraz towarzystwa ubezpieczeniowe czekają na spłaty o łącznej wysokości 952 mln zł. Nieuregulowane opłaty administracyjne, wśród których dominują alimenty, to w sumie 522 mln zł, a zaległości czynszowe opiewają na 105 mln zł. Nieopłacone rachunki za telefon, telewizję i internet to blisko 100 mln zł.

Co wpływa na zmiany w wysokości zadłużenia seniorów?

KRD wymienia w swoim raporcie kilka czynników, które mogły mieć wpływ na zmniejszenie wysokości łącznego zadłużenia emerytów w Polsce. To m.in. trzynasta emerytura oraz 500 plus.

Wpływ trzynastej emerytury na zmniejszenie wysokości łącznego zadłużenia nie wymaga wyjaśnienia – seniorzy otrzymali ją w drugim kwartale tego roku. Świadczenie wyniosło nieco ponad 1250 zł, a trafiło do 9,8 mln emerytów – w sumie wypłacono 12,2 mld złotych.

W kwestii 500 plus sprawa jest nieco bardziej złożona. Świadczenie nie trafia oczywiście do seniorów, ale ich dzieci czy wnuków, którzy dotychczas często korzystali z pomocy starszych członków rodziny. Pomoc ta objawiała się między innymi umożliwieniem młodym zaciągania zobowiązań na ich konto. Wnuki często argumentowały prośbę o pomoc pozornym brakiem zdolności kredytowej, który skutkował odrzuceniem wniosku choćby o rozłożenie zakupu na raty. Wówczas seniorzy decydowali się podjąć zobowiązanie w imieniu wnuka, który miał regulować raty – nie zawsze jednak tak się działo.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że spadek ogólnej wysokości zadłużenia emerytów w Polsce to dobry znak. Rząd planuje wprowadzenie kolejnych świadczeń, które z punktu widzenia emeryta będą bardzo korzystne – mówi się o dodatku w wysokości 200 złotych dla strażaków-ochotników oraz tzw. świadczeniu 500 plus dla emerytów spełniających pewne kryteria (w tym wiekowe oraz dochodowe). W szerszej perspektywie nowe dodatki mogą jednak przynieść wiele negatywnych skutków, co można stwierdzić na podstawie doświadczeń z pierwotnym programem 500 plus. Już teraz słychać głosy, że nowe dodatki dla seniorów nie pokryją nawet podwyżek cen żywności – jednak to już rozważania na odrębny artykuł.

Żródło: https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2021/emeryci-coraz-lepiej-splacaja-zadluzenie

Laura Dobrowolska
Autor:
Laura Dobrowolska
data publikacji:
25/10/2021

podziel się ze znajomymi

guest
0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Midas24 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
2022