TamgaCom LLC - operator platformy Szybka Gotówka

Spis treści:
Primary Item (H2)

TamgaCom LLC to spółka, która pośredniczy w zawieraniu transakcji z pożyczkodawcami współpracującymi z platformą Szybka Gotówka. Sprawdziliśmy, które instytucje pożyczkowe udzielają finansowania we współpracy z Tamgą oraz zweryfikowaliśmy zastrzeżenia UOKiK wobec działalności serwisu. Zbadaliśmy dane rejestrowe spółki u źródła poprzez potwierdzenie numeru licencji we właściwej jurysdykcji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ponadto prześledziliśmy rozwój firmy w ostatniej dekadzie.

Z jakimi pożyczkodawcami współpracuje Szybka Gotówka?

Platforma Szybka Gotówka (zobacz szczegóły) jest obecna w Polsce od 2014 roku i obsługuje głównie klientów rekrutujących się z grupy wiekowej od 18 lat do 45 lat - stanowią oni aż 82% użytkowników, którzy pomyślnie przechodzą weryfikację wniosku. Operatorem serwisu jest Tamga.

Z formularza informacyjnego udostępnianego klientom wynika, że Tamgacom LLC z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pod adresem: Biuro 10, Piętro 1, Sharjah Media City, Sharjah pełni funkcję pośrednika kredytowego, a nie bezpośredniego pożyczkodawcy. Umowa pożyczki jest z kolei zawierana z jedną z poniższych instytucji finansowych:

  • Szybka Gotówka sp. z o. o.
  • Gwarant24 sp. z o. o.
  • Centrum Rozwiązań Kredytowych sp. z o. o.

Podobne rozwiązanie zastosowano w siostrzanym serwisie Freezl. Ocena ryzyka kredytowego i analiza informacji zawartych we wniosku, złożonym przez klienta, pozostaje w gestii pośrednika, czyli firmy Tamga. Warunki finansowe proponowane przez pożyczkodawcę przeanalizowała ostatnio Laura Dobrowolska w ramach tekstu: Szybka Gotówka i ViaSMS – porównanie ofert. Platforma - w teorii - umożliwia nowym klientom zasilenie konta kwotą do 5 000 zł z terminem spłaty do 65 dni. W praktyce, takie warunki mogłyby zostać zaproponowane jedynie wąskiej grupie najlepiej zarabiających konsumentów.

Compare Group LLC, Tamgacom LLC i zarzuty UOKiK

Platforma, której obecnym operatorem jest TamgaCom LLC, przez kilka miesięcy wskazywała jako pośrednika kredytowego spółkę Compare Group LLC, zarejestrowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pod identycznym adresem i numerem rejestrowym, co obecny operator - Tamga.

Powrót spółki TamgaCom LLC do formularza informacyjnego zbiegł się w czasie zarzutami (zobacz komunikat UOKiK) postawionymi podmiotom współpracującym z Compare Group LLC przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Skargi konsumentów dotyczyły mechanizmu refinansowania, oferowanego za pośrednictwem platformy - wbrew zapisom ustawy o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011 Nr 126 poz. 715) i z naruszeniem zbiorowych interesów pożyczkobiorców.

Refinansowanie, określane także jako rolowanie długu, polega na naprzemiennym oferowaniu klientowi pożyczek poprzez powiązane kapitałowo podmioty. W ten sposób obchodzone są limity kosztów pozaodsetkowych regulowane przez tzw. ustawę antylichwiarską. Firmy maksymalizują zysk i narażają konsumentów na wpadnięcie w spiralę zadłużenia.

Zarówno Tamga jak i Compare Group wskazywały identyczny numer formacyjny (1803608) związany z numerem licencji (1803608.01) - postanowiliśmy sprawdzić te dane u źródła, za pośrednictwem usługi weryfikacji licencji oferowanej przez Sharjah Media City.

Zmiana nazwy operator mogła mieć zatem na celu zminimalizowanie ewentualnych strat wizerunkowych, spowodowanych przez zarzuty sformułowane przez prezesa UOKiK. Aby zweryfikować słuszność tej hipotezy, przyjrzyjmy się związkowi Compare Group i Tamga ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Tamga i siedziba w Sharjah Media City - weryfikacja licencji

Inkorporacja pośredników kredytowych w formie spółek off-shore należy dziś do rzadkości w polskim sektorze pożyczkowym. W początkowej fazie rozwoju internetowego rynku pożyczkowego taka forma działalności występowała znacznie częściej. Aby zweryfikować wiarygodność Tamgi jako pośrednika, sprawdziliśmy numer licencji spółki w rejestrze Sharjah Media City.

Sharjah Media City - weryfikacja licencji Tamga, część 1

Po wprowadzeniu zapytania, udało się potwierdzić, że TamgaCom LLC posiada aktywną licencję, umożliwiającą prowadzenie działalności w wolnym obszarze celnym na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Sharjah Media City, weryfikacja licencji Tamga, część 2.

Licencja jest ważna do 26 marca 2022 roku i może został przedłużona po spełnieniu określonych warunków. Numer rejestrowy 1803608 jest wspólny dla Compare Group LLC i TamgaCom LLC, co dowodzi, że spółka zmieniła nazwę po opublikowaniu zarzutów, postawionych przez prezesa UOKiK.

Czym jest Sharjah Media City?

Miejsce, w którym Tamga posiada siedzibę, to nowoczesne miasto w mieście - ponad 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni biurowej zlokalizowanej 15 minut od lotniska w Sharjah i 30 minut od Dubaju stanowią atrakcyjną lokalizację dla małych i średnich przedsiębiorstw. Czy Tamga fizycznie korzysta z biura 10 na 1 piętrze budynku? Można mieć co do tego uzasadnione wątpliwości, ponieważ pod identycznym adresem zlokalizowanych jest co najmniej kilkadziesiąt innych firm.

Jest to możliwe dzięki usłudze, świadczonej przez operatora obiektu, który udostępnia wirtualne biura w zamian za regularne opłaty. Sharjah Media City oferuje:

  • założenie i rejestrację spółki już od 11 500 AED (około 12 980 zł przy kursie AED/PLN z 19/11/2021)
  • legalną repatriację 100% kapitału i zysków
  • 0% podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych
  • legalne posiadanie 100% udziałów przez obcokrajowca,

a to wszystko bez konieczności fizycznej obecności założycieli spółki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Korzyści płynące z zarejestrowania firmy w strefie powołanej do istnienia dekretem Emira w 2017 roku są ewidentne. Jego Wysokość, Szejk, Sułtan Bin Mohammad Al Qasimi chce przyciągnąć do swojego emiratu kapitał intelektualny i perspektywiczne firmy, oferując im szereg udogodnień i nadzwyczaj preferencyjne rozwiązania podatkowe.

Jak rozwijała się Tamga w latach 2010 - 2021?

Tamga (zobacz stronę internetową) powstała w 2010 roku w Kijowie jako start-up, działający w dziedzinie technologii finansowych. W 2011 roku zadebiutowała opracowana przez nią platforma, pozwalająca automatyzować proces analizy ryzyka kredytowego bankom i instytucjom pożyczkowym. W 2014 - w związku z rozwojem platformy na polskim rynku, Tamga otworzyła biuro w Warszawie. Firma łączyła banki, firmy pożyczkowe i biura informacji gospodarczej w ramach jednego ekosystemu.

W 2015 roku firma opracowała wersję 3.0 platformy, która wykorzystywała zaawansowane algorytmy do szacowania ryzyka kredytowego bez opierania się na danych z rejestrów informacji gospodarczych. W tym samym roku otwarto kolejne biuro - tym razem w Pradze.

W 2017 roku jedna z firm pożyczkowych działających na hiszpańskim rynku rozpoczęła korzystanie z rozwiązań, oferowanych przez Tamga 3.0 - na fali sukcesu platformy, uruchomiono kolejne biura - tym razem w Madrycie i Moskwie.

W latach 2018 - 2021 firma skoncentrowała się na opracowywaniu rozwiązań technologicznych dla instytucji finansowych, opartych o uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Tamga pracowała także nad modułami wykorzystującymi biometrię i screen scraping, mającymi praktyczne zastosowanie w zakresie zapobiegania wyłudzeniom.

Po przeanalizowaniu treści udostępnianych przez firmę, można odnieść wrażenie, że działalność w zakresie pośrednictwa kredytowego na polskim rynku ma poboczny charakter. Aby zweryfikować tę tezę, należałoby poznać szczegóły rozliczeń między TamgaCom LLC a powiązanymi z nią pożyczkodawcami.

Podsumowanie

Na polskim rynku Tamga działa jako pośrednik kredytowy i współpracuje ze spółkami Szybka Gotówka, Centrum Rozwiązań Kredytowych i Gwarant24. Poprzednia nazwa spółki (Compare Group) pojawia się w kontekście zarzutów, sformułowanych przez prezesa UOKiK.

Firma została zarejestrowana w specjalnej strefie ekonomicznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a jej dominującym rodzajem działalności jest oferowanie rozwiązań z zakresu analizy ryzyka kredytowego.

Jeremi Dobrowolski
Autor:
Jeremi Dobrowolski
data publikacji:
17/11/2021

podziel się ze znajomymi

guest
0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Midas24 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
2022