Szybka Gotówka i ViaSMS – porównanie ofert

Spis treści:
Primary Item (H2)

W poniższym tekście porównujemy oferty firm Szybka Gotówka oraz ViaSMS. Prezentujemy kompleksowe informacje na temat działalności obu przedsiębiorstw, zestawiamy wymagania stawiane klientom i analizujemy warunki finansowe.

Ogólne informacje o pożyczkodawcach: dane rejestrowe, czas działalności na rynku oraz jej zakres

Szybka Gotówka to firma, która koncentruje się na działalności w sieci – za pośrednictwem platformy internetowej. Jej siedziba mieści się w Warszawie, przy ulicy Żurawiej 32/34. Na rynku działa od 2013 roku; została uwzględniona w Rejestrze Przedsiębiorców przez Sąd Okręgowy w Warszawie pod numerem KRS 0000461830. Kapitał zakładowy spółki to 250 tysięcy złotych. Firma dotychczas związana była z zarejestrowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich spółką Compare Group będącą pośrednikiem, a obecnie jest współpracuje ze spółką Tamgacom, również zarejestrowaną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, pod tym samym adresem: Office 10, Level 1, Sharjah Media City, Sharjah.

Kilka miesięcy temu prezes UOKiK postawił firmie zarzut naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Dotyczy on naprzemiennego refinansowania pożyczek realizowanego w kilku firmach, co – zdaniem prezesa – mogło stanowić próbę ominięcia limitów kosztów pozaodsetkowych, które określa ustawa o kredycie konsumenckim. Zdaniem prezesa UOKiK, tego rodzaju praktyki narażają konsumentów na ponoszenie wysokich kosztów w postaci opłat i prowizji oraz na niebezpieczeństwo wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Tajemnicą poliszynela jest jednak fakt, że takie rozwiązanie stosuje wiele firm działających w branży – szczególnie w czasach, gdy zyski płynące z udzielania wsparcia klientom są mocno okrajane poprzez szereg wprowadzanych przez rząd obostrzeń. Warto mieć na uwadze, że ocena takich praktyk może być mniej zero-jedynkowa niż mogłoby się wydawać.

Wracając jednak do głównego tematu niniejszego porównania, poniżej przedstawiamy garść informacji na temat konkurenta Szybkiej Gotówki – firmy ViaSMS.

Przedsiębiorstwo mieści się przy Al. Jerozolimskich 123A w Warszawie. Istnieje od 2009 roku – rozwija się nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach, w tym: Szwecji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Mołdawii i na Łotwie. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy nadał firmie numer KRS 0000367773. Kapitał zakładowy spółki to 2 305 000 zł.

Obie ujęte w porównaniu firmy specjalizują się w udzielaniu krótkoterminowych pożyczek – z tym, że ViaSMS oferuje niższą maksymalną wysokość wsparcia niż Szybka Gotówka. Firmy pozornie różnią terminy spłat – jednak zagłębiając się w wymagania podmiotów wobec klientów można zauważyć, że różnice te są wyłącznie umowne. Szczegóły omawiamy poniżej.

Kompletny profil Szybkiej Gotówki oraz więcej informacji na temat jej oferty prezentujemy tutaj.

Natomiast pełną propozycję finansowania od ViaSMS można znaleźć tutaj.

Szybka Gotówka a ViaSMS – kwota pożyczki, okres spłaty, promocje

Osoby zainteresowane wyższą kwotą wsparcia z pewnością docenią możliwości proponowane przez Szybką Gotówkę. Firma oferuje od 400 do 15 000 złotych, co w porównaniu do ofert innych podmiotów z branży, jest stosunkowo wysoką kwotą. Warto jednak podkreślić, że dla nowych klientów przewidziano limit – 5000 złotych. W przypadku ViaSMS oferta rozpoczyna się od 100 złotych, a maksymalna kwota wsparcia to 4000 złotych. Podobnie jak u konkurencji, nowych klientów obowiązuje ograniczenie, ale na innym poziomie – do 1500 złotych.

Szybka Gotówka i ViaSMS
Minimalna i maksymalna kwota pożyczki

W kwestii okresu spłaty, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie, Szybka Gotówka oczekuje zwrotu udostępnionych środków w terminie 65 dni. Jednak firma zastrzega sobie, że w trakcie weryfikacji klienta okres ten może zostać skrócony – w zależności od możliwości finansowych aplikującego – podobnie zresztą jak sama kwota może zostać zmniejszona. ViaSMS standardowo proponuje wsparcie na okres 30 dni, z opcjonalnym przedłużeniem do 61 dni. Do oferowanego przez oba podmioty dłuższego okresu spłaty należy jednak podchodzić ostrożnie. Standardowo firmom zależy, by w umowie zawarty został jak najkrótszy czas na uregulowanie zobowiązania. Gdy z reklam wynika, że czas ten może zostać przedłużony – ale nie wszystkim klientom – może to sugerować, że oferta będzie dostępna dla bardzo wąskiego grona odbiorców.

Obie firmy przygotowały dla nowych klientów dość standardową promocję pod szyldem „pierwsza za darmo”. Osoby, które dotychczas nie korzystały z ofert obu przedsiębiorstw, mogą liczyć na pierwszą pożyczkę bez dodatkowych kosztów – będzie ona wymagała spłaty wyłącznie udostępnionej kwoty, o ile oczywiście pieniądze zostaną oddane w terminie.

Szybka Gotówka i ViaSMS – jakie wymagania firmy stawiają swoim klientom?

Zarówno oferta Szybkiej Gotówki, jak i ViaSMS, przeznaczona jest wyłącznie dla obywateli Polski.

Podstawowym kryterium, jakie muszą spełnić klienci obu firm, jest wiek: w przypadku Szybkiej Gotówki określony jest wyłącznie minimalny wiek klienta – 18 lat. Natomiast ViaSMS udziela wsparcia osobom w przedziale wiekowym od 20 do 72 lat.

Obie firmy zastrzegają, że klient musi mieć udokumentowane, stałe źródło dochodów.

Weryfikacja klienta w Szybkiej Gotówce odbywa się przy pomocy przelewu weryfikacyjnego – informacje niezbędne do jego uzyskania klient otrzymuje w trakcie rejestracji wniosku. Natomiast ViaSMS tożsamość i dane klientów potwierdza przy pomocy aplikacji weryfikacyjnych: Instantor oraz Kontomatik, w zależności od preferencji.

Oferta obu firm przeznaczona jest dla osób nieposiadających negatywnej historii kredytowej. Klienci Szybkiej Gotówki sprawdzani są w dwóch bazach, są to:

  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Natomiast ViaSMS korzysta z usług czterech baz, takich jak:

  • InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej

Ponadto firma zastrzega, że może skorzystać z usług innych baz, na podstawie stosownych umów.

Jak długo klient musi czekać na przelew? Szybka Gotówka na swojej stronie informuje, że podjęcie decyzji o przyznaniu środków bądź odrzuceniu wniosku trwa kilkanaście minut, ale ten czas może ulec wydłużeniu – w zależności od okoliczności. Pieniądze – w razie pozytywnej oceny wniosku – na konto trafiają niezwłocznie. ViaSMS zaznacza, że klienci, których banki obsługują system Dotpay, mogą liczyć na niezwłoczny przelew środków na konto, jednak w przypadku klientów banków, które nie korzystają z tego rozwiązania, pieniądze trafią na konto najpóźniej w ciągu trzech dni roboczych od otrzymania wniosku.

Obie firmy udzielają wsparcia osobom, które aktualnie spłacają inne zobowiązania, o ile ich możliwości finansowe pozwalają na spłatę kolejnego długu – co jest ustalane w trakcie procesu oceny zdolności kredytowej potencjalnego klienta.

Standardowe wymagania firm pożyczkowych wobec klientów szerzej omawiamy w innym naszym artykule – można go znaleźć tutaj.

Warunki finansowe oferowane nowym klientom przez Szybką Gotówkę i ViaSMS

Jak już wspomnieliśmy, obie porównywane przez nas firmy przewidują specjalne oferty dla nowych klientów.

Dla osób, które dotychczas nie korzystały z propozycji Szybkiej Gotówki, przewidziano pierwszą darmową pożyczkę w wysokości od 3000 do 5000 złotych, którą należy zwrócić w ciągu maksymalnie 65 dni. O ile klient dotrzyma warunków umowy, oferta rzeczywiście będzie darmowa – wówczas RRSO wyniesie 0%, a klient nie zostanie obciążony odsetkami i dodatkowymi opłatami. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że Szybka Gotówka uzależnia zarówno wysokość wsparcia, jak i długość okresu spłaty, od oceny zdolności kredytowej klienta – zatem ostateczna propozycja finansowania może odbiegać od założonej przez klienta wysokości wsparcia i czasu, na jaki klient chciał je uzyskać. Ponadto, oferta „pierwsza za darmo” obejmuje wyłącznie kwoty od 3000 złotych, zatem osoby, których zdolność kredytowa nie pozwala na podjęcie tak wysokiego zobowiązania, mogą nie sięgnąć tego pułapu – wtedy będą musiały zadowolić się niższą kwotą, ale nie będzie ona pozbawiona dodatkowych kosztów.

Szybka Gotówka Pierwsza za darmo
Kwota pierwszej, darmowej pożyczki w Szybkiej Gotowce - od 3000 zł do 5000 zł.

ViaSMS, w ramach oferty „pierwsza za darmo” proponuje wsparcie w kwocie od 100 do 1500 złotych, przy czym okres spłaty to 30 dni. Obecnie na stronie widnieje baner, po kliknięciu w który klient ma możliwość wydłużenia czasu spłaty zaciąganego zobowiązania do 61 dni bez konsekwencji finansowych – inne warunki pozostają bez zmian. Baner przekierowuje do zakładki wyglądającej niemal identycznie jak strona główna portalu, jednak zmienia się widoczny okres spłaty. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że gdy zdecydujemy się na podjęcie zobowiązania i klikniemy stosowny przycisk, okres wraca do standardowych 30 dni – o czym informuje skrócona informacja o wybranych warunkach oferty. Po wprowadzeniu danych klient prawdopodobnie nie będzie miał możliwości zmiany żądanego okresu spłaty na dłuższy – zatem finalnie będzie to 30 dni. Ostateczne warunki, podobnie jak w przypadku propozycji Szybkiej Gotówki, pożyczkodawca ustala w trakcie weryfikacji wniosku, opierając się na badaniu zdolności kredytowej klienta. Z oferty ViaSMS dla nowych klientów można skorzystać bez ponoszenia dodatkowych opłat, ale tylko w przypadku, gdy zwrotu środków dokonamy w terminie określonym w umowie. Tak samo, jak w przypadku oferty Szybkiej Gotówki, RRSO ustalone zostanie na poziomie 0%, a firma nie pobierze żadnych dodatkowych opłat – w tym odsetek i prowizji.

ViaSMS Pierwsza za darmo
Kwota dostępna dla nowych klientów w ViaSMS.

Szybka Gotówka i ViaSMS – warunki dla stałych klientów

Dla stałych klientów Szybka Gotówka proponuje oczywiście wyższą maksymalną kwotę wsparcia – mogą oni składać wnioski o kwoty od 400 do 15 000 złotych, przy czym – jak już wspomnieliśmy powyżej – nowych klientów ogranicza pułap 5000 złotych. Osoby, które w przeszłości korzystały z usług firmy, nie unikną poniesienia dodatkowych opłat. W przypadku, gdy klient zainteresowany jest wsparciem w wysokości 1500 złotych, przyznanym na okres 65 dni, będzie musiał się liczyć z koniecznością oddania 1956,30 zł. W kosztach określonych na poziomie 456,30 zł mieści się prowizja (434,85 zł) oraz koszty oprocentowania (21,45 zł) przy stopie wynoszącej 8% rocznie (0,7% miesięcznie). Zgodnie z informacją na stronie, RRSO w przypadku tego rodzaju oferty to 344%.

Natomiast ViaSMS stałym klientom proponuje wsparcie w kwocie od 100 do 4000 złotych – nowych obowiązuje ograniczenie do 1500 złotych. O ile osoby, które wcześniej nie korzystały z propozycji firmy – podobnie, jak w Szybkiej Gotówce – nie ponoszą dodatkowych opłat, o tyle stali klienci muszą się już z nimi liczyć. Jak wyglądają koszty w przypadku analogicznej co w Szybkiej Gotówce kwoty w ViaSMS? Pożyczając 1500 zł na okres 30 (nie 65 dni – jak w konkurencyjnej firmie), klient będzie zobowiązany oddać 1920,86 zł. Całkowity koszt wyniesie zatem 420,86 zł – w tym prowizja (411,98 zł) oraz odsetki (8,88 zł). Uwzględnione w informacjach na stronie RRSO to 1926% - jest ono znacznie wyższe niż w przypadku Szybkiej Gotówki, na co wpływ może mieć krótszy okres finansowania.

Szybka Gotówka ViaSMS Warunki dla stałych klientów
Porównanie warunków finansowych dla stałych klientów.

Porównując obie oferty warto pamiętać, że decyzja, co do ostatecznej propozycji kwoty i okresu spłaty leży po stronie firmy – dlatego też analizowane przez nas przykłady nie zapewniają w pełni adekwatnego obrazu sytuacji i mogą być traktowane jedynie jako obiektywne porównanie dostępnych informacji. Pewność, co do tego, która oferta jest lepsza, można uzyskać wyłącznie biorąc pod uwagę propozycje przedstawione konkretnemu klientowi.

Jeśli chcesz zapoznać się z kompletnym zestawieniem wszystkich wybranych przez nas ofert firm pożyczkowych, znajdziesz je w zakładce „Pożyczki”.

Podsumowanie

Decydując się na wybór firmy pożyczkowej – obok analizy parametrów, takich jak wysokość prowizji, oprocentowania czy RRSO – należy ocenić również informacje, które mogą wydawać się mniej istotne, ale faktycznie mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu klienta. Do tego typu danych można zaliczyć choćby przejrzystość prezentowanych propozycji, intuicyjność strony czy łatwość dostępu do warunków proponowanych przez firmę.

Zdecydowana większość klientów zakłada, że spłaty zadłużenia dokona w stosownym terminie, ale nie zawsze tak się dzieje. Dlatego też niezwykle ważna jest znajomość konsekwencji płynących z niedotrzymania postanowień umowy. By właściwie ocenić stopień ryzyka związanego z podpisaniem tego rodzaju dokumentu, niezbędne jest wnikliwe zapoznanie się z jego zapisami – jedynie wiedza dotycząca praw i obowiązków może uchronić klienta przed niebezpieczeństwami, które niesie za sobą podejmowanie finansowych zobowiązań.

Laura Dobrowolska
Autor:
Laura Dobrowolska
data publikacji:
10/11/2021

podziel się ze znajomymi

guest
0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Midas24 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
2022