Pożyczka dla seniorów bez ograniczeń wiekowych? Sprawdzamy, czy emeryci są dyskryminowani jako grupa pożyczkobiorców

Spis treści:
Primary Item (H2)

Analizujemy wymagania firm pożyczkowych pod kątem emerytów i rencistów. Wyjaśniamy przyjmowane przez pożyczkodawców kryteria oraz sprawdzamy strukturę wpływów i wydatków seniorów. Sprawdzamy, jak w ich świetle wygląda pożyczka dla seniorów bez ograniczeń wiekowych.

Seniorzy stanowią istotną grupę odbiorców ofert firm pożyczkowych. Jednak na drodze do dodatkowego finansowania niejednokrotnie natrafiają na pewne problemy, które mogą nawet zadecydować o odrzuceniu ich wniosków. Pierwszą kłodą, którą pożyczkodawcy rzucają pod nogi emerytom, jest kryterium wiekowe. Skąd tego rodzaju ograniczenia?

Seniorzy, jako grupa odbiorców ofert firm pożyczkowych

Emeryci i renciści stanowią około 20% wszystkich pożyczkobiorców – taką wartość można znaleźć w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, które zrealizowano pod koniec 2020 roku.

Więcej na temat wspomnianego badania można przeczytać w tekście Profil klienta firm pożyczkowych.

Przez wiele lat media przekonywały swoich czytelników i widzów, że seniorzy stanowią podstawę funkcjonowania firm pożyczkowych. Bez trudu można było trafić na dramatyczne reportaże o zadłużonych emerytach, których bezwzględni pożyczkodawcy obarczyli niemożliwymi do spłacenia zobowiązaniami. Rzeczywistość kształtowała się jednak nieco inaczej, a przypadki, które trafiały do mediów były jednostkowe.

Wiele osób starszych świadomie korzysta z szerokiego wachlarza produktów finansowych, a firmy z sektora pozabankowego nie mogą oczywiście zignorować 1/5 odbiorców. Jednak ich znaczna część decyduje się na ograniczenie grupy potencjalnych klientów stosując dość surowe kryteria – przede wszystkim wiekowe. O tym za chwilę.

Wymagania firm pożyczkowych wobec emerytów i rencistów

Wśród podstawowych wymagań, jakie musi spełnić klient instytucji pożyczkowej, by uzyskać finansowe wsparcie, jest określony wiek. Zarówno minimalny, jak i maksymalny. Część firm określa górną granicę wiekową na poziomie około 75 lat, zdarzają się jednak i takie, które udzielą wsparcia klientom maksymalnie do 70 roku życia. Niektóre oferty skierowane są do osób do 80 roku życia, ale zdarzają się firmy, które nie stosują wiekowych widełek – po prostu pożyczają osobom pełnoletnim, od 18 roku życia.

Więcej na temat wymagań firm pożyczkowych wobec klientów piszemy tutaj.

Powód, dla którego firmy decydują się na ograniczenia wiekowe, jest dość oczywisty, choć brzmi brutalnie – im starszy klient, tym większe ryzyko jego śmierci przed uregulowaniem długu. W tym miejscu warto przywołać przygotowany w 2021 roku raport Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Trwanie życia w 2020 roku”. Zgodnie z przedstawionymi w nim informacjami, Polki żyją średnio 80,7 lat, natomiast Polacy – 72,6.

Oczywiście śmierć osoby zadłużonej nie jest równoznaczna z anulowaniem zobowiązania. Zgodnie z polskim prawem, powinni je uregulować spadkobiercy pożyczkobiorcy, ponieważ dziedziczenie dotyczy zarówno majątku, jak i długów, ale nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego? Spadkobierca ma prawo zrzec się spadku, więc w sytuacji, gdy długi przewyższają wartość możliwego do odziedziczenia majątku, bliscy zmarłego często decydują się na taki właśnie krok – tym samym pozbywając się i spadku, i długu.

Z punktu widzenia pożyczkodawców, taki ruch generuje straty, nie dziwi więc, że firmy starają się zabezpieczyć swoje interesy właśnie poprzez kryterium wiekowe.

Jednak rozpatrując sprawę z drugiej strony, emeryci i renciści mają w ręku istotny argument za udzieleniem im wsparcia – to regularne wpływy, które, choć zazwyczaj niezbyt wysokie, pojawiają się na koncie cyklicznie, bez względu na okoliczności. A tego rodzaju stabilizacja finansowa znacznie zmniejsza ryzyko problemu związanego z wyegzekwowaniem spłaty. Mowa oczywiście o niższych kwotach, którymi operujemy w kontekście pożyczek krótkoterminowych.

Trudno zatem jednoznacznie ocenić, czy pożyczki dla osób starszych są dla instytucji pożyczkowych taką gratką, jak mogłoby się wydawać.

Jak pożyczają seniorzy?

Zgodnie ze stanem z listopada 2020 roku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury ponad 6 milionom seniorów. Z informacji opublikowanej na początku tego roku przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w tej grupie jest około 3 milionów osób spłacających zobowiązania. Z jakich produktów finansowych korzystają Polacy w wieku 65+? To głównie:

  • kredyty mieszkaniowe,
  • kredyty konsumpcyjne,
  • karty kredytowe,
  • limity kredytowe.

Zgodnie z danymi BIK, niespełna 2% łącznego zadłużenia emerytów to zobowiązania wobec firm pożyczkowych. Choć dotychczas zdecydowana większość seniorów korzystała jedynie ze wsparcia oferowanego przez firmy, które działały poprzez konsultantów odwiedzających klientów w ich domach, obecnie ten trend zaczyna się delikatnie odmieniać. Coraz więcej osób w wieku emerytalnym sprawnie porusza się w internecie, dzięki czemu ma dostęp do ofert firm działających w sieci – i eksploruje nowe możliwości.

O zadłużeniu emerytów szczegółowo pisaliśmy tutaj.

Wpływy i wydatki emerytów i rencistów

Podstawowym źródłem dochodów większości osób powyżej 65 roku życia jest świadczenie emerytalne. Jak czytamy w raporcie BIK, 76% seniorów utrzymuje się wyłącznie z niego, jednak spora grupa, bo niespełna ¼, dorabia na emeryturze. W jaki sposób? Większość (28%) od czasu do czasu wykonuje prace na zlecenie, a 27% robi to regularnie. 17% zajmuje się pracami dorywczymi, a 13% - pracuje na część etatu. 6% regularnie wykonuje prace dorywcze. Wśród pozostałych 15% znaczna część prowadzi własną działalność gospodarczą bądź pracuje na umowę o dzieło, pozostali podejmują inne zajęcia.

Zgodnie z raportem Związku Banków Polskich ze stycznia 2020 roku 1/10 seniorów sporadycznie korzysta też ze wsparcia dzieci i wnuków; natomiast 2% przyznaje, że potrzebują regularnej pomocy.

A na co emeryci wydają pieniądze? Według raportu GUS przede wszystkim na żywność i napoje bezalkoholowe (28,2% wszystkich wydatków), ale i na użytkowanie mieszkań (21,2%). Spora część budżetu przeznaczona jest na wyroby medyczno-farmaceutyczne oraz sprzęt medyczny (8,1%). Transport pochłania 6,7% pieniędzy, którymi dysponują seniorzy, a kultura i rekreacja – 5,4%.

Podsumowanie – czy firmy pożyczkowe dyskryminują seniorów?

Choć kryteria wiekowe ustalane przez większość instytucji mogą sugerować, że starsi klienci niejako podlegają dyskryminacji, trudno taką tezę odpowiednio uargumentować. Firmy pożyczkowe mają prawo do ograniczania grupy docelowej, do której pragną dotrzeć. Podobnie jak przedsiębiorstwa produkujące ubrania mogą tworzyć kolekcje maksymalnie do rozmiaru XL. Klient może nie być w stanie znaleźć w danej firmie właściwego produktu, co nie świadczy o tym, że nie istnieje odpowiednia dla niego propozycja. Musi po prostu sprawdzić ofertę konkurencyjnej firmy, która uszyje mu produkt na miarę – czy to koszulę, czy pożyczkę.

Laura Dobrowolska
Autor:
Laura Dobrowolska
data publikacji:
26/10/2021

podziel się ze znajomymi

guest
0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Midas24 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
2022