Kontomierz przejęty przez Finelf – aplikacja do zarządzania finansami osobistymi otrzyma nowe życie?

Spis treści:
Primary Item (H2)

Pod koniec października 2021 roku sopocka spółka Finelf sfinalizowała transakcję, w ramach której odkupiła serwis Kontomierz od fintechu Kontomatik. Kontomierz zadebiutował w 2009 roku i stał się jedną z najbardziej popularnych aplikacji do zarządzania finansami osobistymi. W wyniku problemów finansowych i upadłości holdingu Monedo (dawniej: Kreditech), Kontomatik zyskał nowych właścicieli. Jednym z ich pierwszych posunięć było zatwierdzenie sprzedaży Kontomierza – jakie mogły być przyczyny podjętej przez nich decyzji?

Czym jest Kontomierz i jakie funkcje oferuje użytkownikom?

W 2009 roku Kontomierz był innowacyjnym rozwiązaniem w dziedzinie zarządzania rachunkami bankowymi. Aplikacja pozwalała łączyć się z API kilkunastu banków, pobierać dane o wpływach i wydatkach, a także w automatyczny sposób przypisywać je do odpowiednich kategorii. Konsumenci, którzy zdecydowali się na korzystanie z niej, zyskiwali dostęp do funkcjonalnego narzędzia, dającego pełen obraz ich sytuacji finansowej.

Równolegle, twórcy aplikacji rozwijali rozwiązania technologiczne, oparte o bezpieczne odczytywanie i analizowanie danych bankowych. Opracowane przez nich metody znakomicie sprawdzały się w kontekście analizowania ryzyka kredytowego, co zaczęły dostrzegać pozabankowe instytucje pożyczkowe. Polski start-up został przejęty przez hamburski holding finansowy Kreditech (zobacz: tekst o rozkwicie i upadku firmy) i skoncentrował się na tworzeniu rozwiązań dla biznesu, marginalizując rolę Kontomierza.

Przez ponad 12 lat funkcjonowania webowej aplikacji design i interfejs pozostały praktycznie takie same. W świecie technologii finansowych, gdzie trendy zmieniają się błyskawicznie, dekada równa się epoce. Dziś Kontomierz (zobacz: strona główna) wygląda archaicznie i front-end może odstraszać młodszych użytkowników. Jednak od wyglądu aplikacji, ważniejsze są oferowane przez nią możliwości. Pod tym względem Kontomierzowi nie można niczego zarzucić – aplikacja robi dokładnie to, czego można od niej oczekiwać.

Kontomierz:

 • automatycznie importuje dane z wielu banków
 • umożliwia jednoczesny podgląd stanu kilku kont
 • zapewnia przeglądarkę i wyszukiwarkę transakcji
 • automatycznie kategoryzuje wszystkie wpływy i wydatki
 • pozwala tworzyć czytelne wykresy, obrazujące strukturę wpływów i wydatków
 • umożliwia definiowanie budżetów i monitorowanie ich poziomu wykorzystania
 • oferuje śledzenie wpływów i wydatków gotówkowych poprzez ich ręczne dodawanie
 • udostępnia wirtualną świnkę-skarbonkę oraz planer finansowy
 • przedstawia spersonalizowane rekomendacje produktów finansowych.

Znając zakres działalności nowego nabywcy aplikacji, ostatnia z wymienionych funkcjonalności może stanowić klucz do monetyzacji aplikacji – Finelf czerpie zyski z reklamowania produktów finansowych za pośrednictwem porównywarki Czerwona Skarbonka.

Plany spółki Finelf wobec aplikacji Kontomierz

Zanim jednak zaczniemy snuć przypuszczenia odnośnie możliwych motywacji, którymi kierował się Finelf przejmując Kontomierz – zapoznajmy się z oficjalnym stanowiskiem sopockiej spółki. Prezes zarządu, Stanisław Duda, uchylił rąbka tajemnicy w komunikacie prasowym. Bezpośrednio po przejęciu Kontomierza, Finelf zamierza:

 • odświeżyć wygląd serwisu
 • stworzyć aplikację Android
 • stworzyć aplikację iOS
 • rozwijać nowe funkcjonalności serwisu.

W dalszej perspektywie rozważana jest także zagraniczna ekspansja. Skoncentrujmy się jednak na pierwszym etapie, czyli odświeżeniu wyglądu serwisu – mamy tutaj do czynienia z oczywistą koniecznością. Wizualnie Kontomierz zatrzymał się w ubiegłej epoce – o ile u starszych użytkowników interfejs może wzbudzać nostalgię i poczucie bezpieczeństwa, o tyle u młodego pokolenia, obcowanie z witryną w obecnym kształcie wywoła w najlepszym wypadku politowanie, a w najgorszym – frustrację.

Plany stworzenia aplikacji na systemy Android i iOS z pewnością mają uzasadnienie w postaci możliwości dotarcia do rzeszy konsumentów, przyzwyczajonych do wygody oferowanej przez nowoczesne platformy. Gdy Kontomierz powstawał w 2009 roku, mobilna bankowość dopiero raczkowała – dziś upowszechniła się na tyle, że przed aplikacją otwiera się szereg nowych możliwości w kontekście integracji z API poszczególnych banków.

Niewiele wiadomo na temat nowych funkcjonalności, które Finelf miałby dodać do Kontomierza. Istnieją przesłanki, by przypuszczać, że firma będzie chciała skorzystać z okazji do promowania współpracujących z nią instytucji pożyczkowych. Możliwe, że większy nacisk zostanie położony na analizę i przetwarzanie danych, generowanych przez użytkowników aplikacji – oczywiście traktowanych en masse, a nie indywidualnie. W końcu Kontomierz przez lata kojarzył się z bezpieczeństwem i poszanowaniem prywatności użytkowników.

Podsumowanie: Finelf ugruntowuje swoją pozycję na rynku

Przejęcie Kontomierza przez Finelf to jasny sygnał dla rynkowych konkurentów – z sopocką spółką należy się liczyć w długoterminowej perspektywie. W ciągu zaledwie 4 lat należąca do firmy porównywarka Czerwona Skarbonka zyskała znaczącą pozycję wśród podobnych sobie serwisów. Transakcja sfinalizowana 20 października 2021 roku dobitnie świadczy o ambicjach trójmiejskiego pośrednika, który stopniowo poszerza spektrum swojej działalności. Kontomierz padł poniekąd ofiarą macoszego traktowania przez Kontomatik – zaniedbywany przez lata, a mimo to nadal używany przez konsumentów, otrzymał właśnie szansę na nowe życie. Czas pokaże, czy Finelf zafunduje aplikacji jedynie powierzchowny lifting, czy przeprowadzi gruntowny remont. W najbliższych miesiącach przekonamy się, czy Kontomatik pozbył się zbędnego balastu, czy może to Finelf skorzystał z okazji i zrobił znakomity interes.

Jeremi Dobrowolski
Autor:
Jeremi Dobrowolski
data publikacji:
15/11/2021

podziel się ze znajomymi

guest
0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Midas24 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
2022