Pierwsza na rynku pożyczka dla firm oparta na dochodach. Udzieli jej iwoca - na razie w Wielkiej Brytanii.

Spis treści:
Primary Item (H2)

Brytyjski pożyczkodawca iwoca (firma życzy sobie, by pisać jej nazwę małą literą) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i rozszerza zakres tzw. pożyczki kupieckiej, dostępnej dotychczas wyłącznie dla sprzedających na eBay za pośrednictwem platformy FundingXchange. Od połowy grudnia 2021 roku elastyczne finansowanie oparte o dochody jest dostępne dla wszystkich biznesów, które obsługują płatności kartą. Opisujemy mechanizm działania tego nowatorskiego produktu finansowego.

Na czym polega finansowanie oparte o dochody w iwoca?

Mechanizm działania usługi finansowej świadczonej przez iwoca jest intuicyjny i transparentny. W odróżnieniu od konwencjonalnej pożyczki firmowej, mamy do czynienia ze znacznie większą elastycznością. Zilustrujmy to prostym przykładem:

Jak działa pożyczka oparta o dochody w iwoca?

Finansowanie w oparciu o dochody polega na powiązaniu miesięcznej raty z przychodami przedsiębiorcy. Zamiast z góry ustalonej kwoty, mamy do czynienia ze zmienną wysokością raty, która zależy bezpośrednio od tego, jaki przychody wygenerowała w danym miesiącu działalność.

Produkt finansowy oferowany przez iwoca nie posiada stopy oprocentowania; firma zarabia na jednorazowej prowizji, która zazwyczaj zawiera się w przedziale od 6% do 12% pożyczanej kwoty. Prowizja jest odejmowana z kredytowanej kwoty, dzięki czemu nie obciąża klienta żadnymi dodatkowymi kosztami. Warto jednak mieć to na uwadze przy zaciąganiu zobowiązania - kapitał oddawany do dyspozycji pożyczkobiorcy jest pomniejszany o prowizję, dlatego należy uwzględnić to w kalkulacjach na etapie składania wniosku.

Kluczowe znaczenie w finansowaniu opartym o dochody ma ustalenie konkretnego procentu miesięcznych dochodów, które przedsiębiorca jest gotów przeznaczyć na spłatę kapitału. Maksymalny pułap miesięcznej raty został ustalony na 25% przychodów, generowanych przez działalność gospodarczą.

Kluczowe fakty dotyczące pożyczki opartej o dochód w iwoca

Dolna granica tempa spłacania zobowiązania jest warunkowana przez jedyne ograniczenie, narzucane przez firmę iwoca - w trzymiesięcznym okresie należy spłacić co najmniej 12,5% kapitału początkowego. To łatwe do spełnienia minimum może okazać się szczególnie pomocne w przypadku istotnych fluktuacji przychodów.

Kwota, którą iwoca udostępnia swoim brytyjskim klientom, wynosi od £1000 do £50000. Jedyne wymogi, jakie musi spełnić pożyczkobiorca, to co najmniej trzymiesięczny okres prowadzenia działalności oraz osiąganie przychodów w wysokości co najmniej £1000.

Pożyczkodawca początkowo kierował swoją ofertę wyłącznie do podmiotów sprzedających towary za pośrednictwem platformy eBay. Jednak już 2 grudnia 2021 roku, rozszerzył grupę docelową oferowanej pożyczki - aktualnie jest ona dostępna dla wszystkich podmiotów, które obsługują płatności kartą.

Jak przedsiębiorcy oceniają nową ofertę iwoca?

Według badania przeprowadzonego przez firmę konsultingową BVA BDRC, znacząca większość (aż 87% ankietowanych) właścicieli małych i średnich firm stwierdziła, że pożyczka oparta o dochód jest lepszym lub przynajmniej tak samo dobrym rozwiązaniem, jak konwencjonalny kredyt ze sztywnym okresem spłaty.

Podmioty uczestniczące w badaniu wskazywały elastyczność jako kluczową zaletę rozwiązania przygotowanego przez firmę iwoca. Aż 55% badanych właścicieli przedsiębiorstw skarżyło się na problemy powodowane przez rygorystyczne podejście tradycyjnych instytucji pożyczkowych do indywidualnego rozkładania rat.

Wydaje się, że rozwiązanie opracowane przez zespół iwoca zostało skrojone na miarę potrzeb większości właścicieli małych i średnich firm, a w szczególności - odpowiada żywotnym potrzebom podmiotów działających w branży e-commerce. Rzadko zdarza się, by odmieniane przez wszystkie przypadki słowo "innowacyjność" faktycznie opisywało dany produkt finansowy. W odniesieniu do oferty iwoca można go jednak użyć bez popadania w pustosłowie - rzeczywiście mamy do czynienia z nowatorskim rozwiązaniem.

Otwarta bankowość szansą dla branż podatnych na sezonowe wahania

Bolączką wielu osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest nieregularność osiąganych dochodów. Często mierzą się z tym problem przedsiębiorcy działający w sektorze e-commerce - skalowanie działalności z wykorzystaniem bankowego finansowania jest utrudnione ze względu na liczne obwarowania, zamykające dostęp do kredytu. Podobnie sytuacja wygląda choćby w branży hotelarskiej, rozrywkowej, czy sportowej - sezonowe wahania są nieuniknione. Powiązanie wysokości miesięcznej spłaty z wysokością osiąganych dochodów pozwala proporcjonalnie rozłożyć obciążenie dla firmowego budżetu.

Oddajmy głos Colinowi Goldsteinowi, dyrektorowi rozwoju handlowego w iwoca:

Zmieniamy sposób kredytowania małych firm dzięki nowym innowacjom opartym na technologii otwartej bankowości. Dzięki naszemu produktowi, małe i średnie przedsiębiorstwa w całym kraju mogą teraz spłacać swoje pożyczki zgodnie z sezonowymi przepływami swoich firm. W miarę jak małe firmy będą wychodzić z pandemii, iwoca zapewni im elastyczność, której potrzebują, aby rozwinąć swoją działalność.

Colin Goldstein, Commercial Growth Director w iwoca

Pozyskanie natychmiastowego zastrzyku gotówki jest możliwe m. in. dzięki rozwojowi otwartej bankowości, który umożliwia przeprowadzenie analizy ryzyka kredytowego w oparciu o historię rachunku bankowego - bez mnożenia zbędnych formalności. Dalsza integracja usług bankowych z usługami świadczonymi przez zewnętrzne podmioty pozwoli uczynić proces finansowania prostszym i bardziej przejrzystym.

Źródło:

Informacja prasowa iwoca UK

Jeremi Dobrowolski
Autor:
Jeremi Dobrowolski
data publikacji:
04/01/2022

podziel się ze znajomymi

guest
0 Odpowiedzi
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze
Midas24 © Wszelkie prawa zastrzeżone.
2022